دسته بندی نشده, مبلمان

نحوه عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید و راه حل برطرف کردن آن

مشکل اول: صدای یخچال فریزر زیاد است

یکی از رایج ترین مشکلات یخچال های خانگی صدای غیر طبیعی یخچال است. آیا علت صدای یخچال خود را می دانید؟ در ارتباط با صدای فن یخچال چه می دانید؟

راه حل احتمالی: یکی از علل صدای یخچال، موتور فن اواپراتور است. معمولا در اثر فرسودگی و درنتیجه عدم رسیدگی و سرویس نکردن دوره ای یخچال، موتور فن اواپراتور خشک و فرسوده می شود و صدای آزار دهنده یخچال را ایجاد خواهد کرد. این مشکل با روغن کاری معمولا برطرف می شود. در غیر اینصورت باید به فکر تعویض قطعه باشید. البته، باید مطمئن شوید هنگامی که چنین اتفاقی می افتد، سایر فریزرهایی که دقیقا همان صدا را می دهند، با تعویض موتور فن اواپراتور مشکل آنها برطرف شده است.

یکی دیگر از مواردی که علت صدای یخچال می باشد، برخورد پره های فن یخچال به توده برفکی است که بر روی اواپراتور شکل گرفته است. همچنین می توان کثیف شدن بیش از حد موتور فن کمپرسور را نیز به لیست مواردی که منجر به صدا دادن یخچال می شوند، اضافه نمود. با این حال، سر و صدای فریزر ممکن است به دلایل زیر نیز باشد:

صداهای کلیک مانندی که یخ ساز به خاطر عبور یخ ها به درون مخزن ایجاد می کند.
صداهای سیز مانندی که به خاطر سیکل یخ زدایی ایجاد می شود.
صداهای شرشر مانند ریختن آب که در حین فرآیند یخ سازی ایجاد می شود.
صدای فش فش یا غژغژ که به خاطر کم و زیاد شدن سرعت فن ایجاد می شود.

سؤال اساسی که اینجا از خود می پرسید این است که اگر یخچال فریزر هیچ مشکلی ندارد، آیا یخ ساز کار می کند؟ آیا فریزر دمای لازم را حفظ می کند؟ آیا آب و یخ را تخلیه می کند؟ اگر همه این بخش ها در حال کار کردن هستند، پس سر و صدای یخچال احتمالا فقط به خاطر شرایط عملکرد عادی اتفاق می افتد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر، علاوه بر مطالعه دفترچه راهنمای یخچال خود، مطلب “علت سر و صدای یخچال (نمونه انواع صداها)” را نیز مطالعه نمایید.
مشکل دوم: برفک یخچال فریزر

به وجود آمدن برفک و یخ زدن داخل یخچال از جمله مواردی است که سبب کاهش راندمان و افت عملکرد سرمایشی یخچال و نیز مشکلاتی در ادامه کار می شود.
علت برفک زدن یخچال:

دلیل تشکیل برفک یخچال و یخ زدگی داخل یخچال این است که هوای مرطوب و گرم خارج و اطراف یخچال، با ورود به داخل یخچال و اختلاط با هوای خنک، میعان یافته و بر روی لوله ها تشکیل برفک می دهند. با گذشت زمان و سفت و سخت شدن این برفک ها با یخ زدگی داخل یخچال مواجه خواهیم شد.
راه حل رفع برفک یخچال:

بسته به محلی که برفک تشکیل شده است، علت یخ زدن داخل یخچال متفاوت بوده و عیب یابی مشکل برفک یخچال متفاوت می باشد:

ممکن است برفک در اطراف درب فریزر تشکیل شود. این حالت نشان دهنده این است که درب یخچال فریزر کاملا بسته نشده است. ممکن است ایراد از واشر یا بست درب باشد. مطمئن شوید که این بستها سالم بوده و کاملا به درب چسبیده اند. وجود هرگونه پارگی و یا ساییدگی در لاستیک دور درب یخچال فریزر نشان دهنده زمان تعویض لاستیک درب یخچال می باشد.
اگر برفک کم و در همه جا دیده می شود، ممکن است بدلیل دمای خیلی پایین یخچال فریزر باشد.

توصیه می کنیم برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با عیب یابی یخچالی که برفک می زند و اطلاع از راهکارهای رفع آن، به مقاله علت یخ زدن داخل یخچال مراجعه کنید.
مشکل سوم: خاموش نشدن یخچال یا یکسره شدن یخچال

علت خاموش نشدن یخچال می تواند چندین چیز مختلف باشد. در هر صورت، پیوسته کار کردن یخچال و یا به بیان دیگر یکسره شدن یخچال، نه تنها باعث ایجاد سر و صدای زیاد شده، بلکه باعث افزایش مصرف برق و هزینه گزاف آن در انتهای هر ماه می گردد.

یکی از دلایل خاموش نشدن یخچال فریزر و کارکرد زیاد یا پیوسته آن، وجود گرد و غبار و آلودگی در محیط خانه و مخصوصا اطراف کویل ها یا لوله های کندانسور یخچال است.
یکی دیگر از دلایل یکسره شدن یخچال فریزر، تنظیم دمای یخچال فریزر بر روی مقادیر پایین بوده که اشتباه است. این امر موجب کارکرد زیاد کمپرسور و استهلاک آن می گردد که از عمر مفید یخچال فریزر نیز می کاهد. همچنین موجب یخ زدن مواد غذایی در یخچال می گردد.
ممکن است موارد مطرح شده موجب رفع مشکل نشوند. بطور کلی مهمترین اجزائی که در رابطه با خاموش نشدن و یکسره شدن یخچال می بایست بررسی شوند، شامل: تایمر دیفراست، هیتر دیفراست، ترموستات و … می گردد، که در اینصورت لازم است توسط متخصصین و تعمیرکاران باتجربه بازرسی و تست شوند.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با عیب یابی یخچال فریزری که خاموش نمی شود یا یکسره شده است، به مقاله علت خاموش نشدن یخچال مراجعه کنید.
مشکل چهارم: یخچال اتومات نمی کند و روشن نمی شود

اتومات نکردن یخچال و روشن نشدن آن، قطعا مشکل بزرگ و شاید به نوعی بزرگترین مشکل یخچال فریزر به حساب بیاید. چرا که عمر مواد غذایی دوام کوتاهی داشته و به سرعت فاسد می شوند. لذا در صورت ادامه داشتن این مشکل و روشن نشدن یخچال، امکان فساد مواد غذایی و ضرر و زیان گزاف وجود خواهد داشت.

دلایلی که ممکن است باعث بروز چنین مشکلی برای یخچال شما شوند، متفاوت است و در صورتی که ایراد کوچکی وجود داشته باشد، ممکن است خودتان از پس عیب یابی و رفع این مشکل بربیایید. با این وجود در اکثر اوقات لازم است تا با متخصص مجرب در این زمینه تماس گرفته و کمک بخواهید.

علت روشن نشدن یخچال می تواند متفاوت باشد. بطور کلی موارد زیر در این خصوص مهم اند:

فیوز برق را چک کنید: با وجود سادگی این مرحله، بهتر است مطمئن شوید که با تغییر فیوز برق و اتصال دو شاخه دستگاه به یک پریز دیگر، مشکل رفع می گردد یا خیر.
برد کنترل الکترونیکی: برد کنترل یخچال یکی از قطعات الکترونیکی بسیار حساس و نیز گران قیمت دستگاه به حساب می آید که وظیفه تنظیم و کنترل دما و کنترل سیستم دیفراست و کمپرسور را بعهده دارد. ممکن است ایراد کوچکی در برد کنترل الکترونیکی یخچال به روشن نشدن و کار نکردن آن منجر شود. این جزء از یخچال می بایست توسط تعمیرکار متخصص بررسی و تعمیر شود.
سوئیچ کنترل دمای سرد: این سوئیچ که گاها سوئیچ کنترلر دما نیز خوانده می شود، کمپرسور و فن را راه اندازی میکند و تا زمانی که فن ها شروع به کار نکنند، یخچال فریزر روشن نخواهد شد. در صورت وجود ایراداتی در مدار، ممکن است این سوئیچ دچار عیب گردیده و لازم باشد تا توسط تکنسین تعمیر گردد و یا در صورت عیب کلی، ملزم به تعویض باشد.
رله اورلود: هنگامی که متوجه صدای کلیک خفیفی در یخچال خود شدید و با روشن نشدن یخچال روبه رو گشتید، ممکن است مشکل از رله اورلود باشد. تعمیر و بررسی این رله، کاری نیست که بدون تخصص و مهارت تکنسین قابل انجام باشد. متخصصین حاذق با بررسی دستگاه به کمک مولتی متر و انجام دیگر تست های پیچیده، از صحت کارکرد رله باخبر شده و ممکن است در مواقعی نیز به تعویض آن توصیه نمایند.

مشکل پنجم: فریزر کار نمی کند

راه حل احتمالی: کنترل های الکترونیکی باید جایگزین شوند. اما ابتدا بررسی کنید که آیا چراغ‌ داخلی یخچال و چراغ فریزر کار می کند یا نه. اگر کار نمی کنند، ممکن است به این خاطر باشد که برق به دستگاه نمی رسد. بررسی کنید که کنترل های دستگاه به درستی تنظیم شده اند یا خیر.

دستگاه های جدیدتر یک نمایشگر حالت دمو (حالت فروشگاهی) دارند که در حالت های خاص، یخچال فریزر را بدون سرمادهی راه اندازی می کند. در اغلب موارد، دستورالعمل های مربوط به نحوه قرار دادن دستگاه در داخل یا خارج از حالت دمو را می توانید در بخش تنظیم کنترل های دستگاه در دفترچه راهنما مطالعه کنید.
تنظیمات دیگری که باید بررسی شوند، این است که فریزر به برق اتصال دارد و اینکه آیا در حالت خاموش تنظیم شده است؟ مطمئن شوید که کنترل های دستگاه، برای فریزر در حدود ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) و یخچال در حدود ۳۷ درجه فارنهایت (۳ درجه سانتیگراد) تنظیم شده اند. کنترل های مکانیکی باید به تنظیمات میانی تنظیم شوند. برای تنظیم دمای دستگاه می توانید به دفترچه راهنمای یخچال فریزر مراجعه کنید.
مطمئن شوید که یخچال فریزر به پریز برق متصل می باشد. همچنین این موارد را چک کنید: روشن بودن چراغ داخلی، روشن بودن صفحه نمایش رابط کاربری و تخلیه آب و یخ توسط یخچال فریزر.
اگر یخچال برق ندارد، پریز برقی که دوشاخه یخچال به آن متصل است را بررسی کنید. می توانید با یک سشوار برق رسانی پریز را بررسی کنید. اگر پریز برق مشکلی ندارد، عیب یابی یخچال ممکن است در بردهای کنترل اصلی و یا رابط کاربری باشد و یا دستگاه های مانیتورینگ دما مانند سنسورها یا ترموستات یخچال خراب شده باشند.

مشکل ششم: فریزر یا یخچال خنک نمی کند یا دمای یخچال یا فریزر گرم است

راه حل احتمالی: اگر ترموستات یخ زدایی به درستی کار نمی کند، باید جایگزین شود. دمای طبیعی فریزر بین ۰ تا ۵ درجه فارنهایت است. درصورتی که فریزر بیش از حد گرم است اما بخش یخچال دمای مطلوب را حفظ کرده، می بایست موارد زیر را بررسی نمود:

بررسی کنید که دمای فریزر بطور تصادفی به دمای گرمتر از حد مورد نظر تنظیم نشده باشد. اگر این چنین بود، توصیه می شود دمای فریزر را در حدود ۰ درجه فارنهایت (۱۸- درجه سانتیگراد) تنظیم نمایید.
دقت کنید که بسته های مواد غذایی که در فریزر قرار می دهید، بیش از حد نباشند. توصیه می شود بین ۷۰% تا ۸۵% ظرفیت فریزر را پر کنید. اگر فریزر را بیش از حد پر کنید، بسته های مواد غذایی به هم می چسبند و هوای سرد در بین آنها گردش نمیکند. درنتیجه ممکن است بسته ها بطور کامل یخ نزنند و هر بار که شما درب فریزر را باز می کنید، تمام هوای سرد از فریزر خارج شود.
از طرفی بسته ها را بطور یکنواخت و مرتب در هر طبقه بچینید. چرا که تجمع آنها در یک بخش و خالی بودن بخش دیگر مانع از گردش مناسب هوا در فریزر می شود.
توجه کنید که دمای محیطی که یخچال در آن قرار دارد، باید بین ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتیگراد) و ۱۱۰ درجه فارنهایت (۴۳ درجه سانتیگراد) باشد. اگر محیط بسیار سرد باشد، ممکن است فریزر زمان اجرای کافی برای نگهداری دمای خود را نداشته باشد. اگر محیط بسیار گرم باشد، یخچال فریزر به سختی می تواند دمای داخلی خود را به حد مطلوب برساند.

اگر هیچ یک از سناریوهای بالا اتفاق نیفتاده باشند، ممکن است دلایل زیر در عیب یابی یخچال مفید باشند:

می تواند مربوط به یخ زدایی باشد. اگر پشت فریزر جایی که سیم پیچ اواپراتور در آنجا قرار دارد، به شدت یخ زده باشد. دلیل این مشکل، ممکن است خرابی هیتر یخ زدایی، بیمتال، سنسور یخ زدایی یا برد کنترلی باشد.
ممکن است دستگاه مانیتورینگ دما به درستی عمل نکند و یا یکی از سنسورهای دما یا ترموستات، دما را به درستی نخوانند.
ممکن است برد کنترل اصلی، ورودی کنترل دما را به درستی نخواند.
ممکن است سیکل سرمایش نشتی داشته باشد و گاز کافی در سیستم برای خنک کردن وجود نداشته باشد.

مشکل هفتم: مقدار کمی آب بر روی طبقه زیرین فریزر وجود دارد

راه حل احتمالی: آب تخلیه شده، یخ زده است و نیاز به تمیز کردن و یخ زدایی محل خروجی آب دارد. آب موجود در کف دستگاه به دلایل زیر ممکن است در آنجا باشد:

یخ های مکعبی که آب شده اند.
ریخته شدن آب یا مایعات دیگر هنگام پر کردن لیوان.

اگر دستگاه دارای مخزن برای آب و یخ باشد (آب سردکن و یخ ساز)، نشتی و چکه آب می تواند از اتصالات لوله های خانگی باشد. اتصال لوله آب با یخچال فریزر را بررسی کنید. اگر در هر نقطه ای از آن نشتی مشاهده کردید، باید حتما آنها را تعویض کنید. اطراف شیر آب را بررسی کنید. اگر هرگونه نشتی مشاهده کردید، آن را تعویض نمایید.

اگر آب از داخل خود فریزر بیرون می آید، ممکن است به خاطر پر شدن بیش از حد ظرف مخزن باشد که معمولا به دلیل شکل گیری بیش از حد برفک در قسمت اواپراتور پشتی یخچال اتفاق می افتد.
هنگامی که یخچال فریزر وارد سیکل یخ زدایی می شود، آب بیشتری تولید می کند تا زمانی که مخزن تخلیه شود. این مسئله ممکن است به خاطر استفاده زیاد، بخصوص در زمان هایی که رطوبت هوا زیاد است، رخ دهد. همچنان سعی کنید تعداد دفعاتی که درب فریزر را باز و بسته می کنید و نیز مدت زمانی را که درب فریزر باز است، محدود کنید.

اگر قبل از سیکل بعدی یخ زدایی، آب در مخزن تبخیر نشده بود، مطمئن شوید که پوشش بخش مکانیکی پشتی در جای خود قرار دارد. این پوشش باعث تقویت جریان هوای مناسب بر روی ظرف مخزن تخلیه می شود و سرعت تبخیر آب را افزایش می دهد. درصورتی که این پوشش آسیب دیده یا از بین رفته است، باید آن را تعویض نمایید.
مشکل هشتم: داغ شدن بیش از حد موتور یخچال فریزر

یکی از مشکلات متداول یخچال فریزرها، داغ شدن زیاد یا بیش از حد موتور یا همان کمپرسور یخچال است. گرم شدن موتور یخچال امری طبیعی است، با این حال داغ شدن زیاد موتور یخچال، طبیعی نبوده و جای نگرانی دارد. به یاد داشته باشید که تشخیص این مشکل تقریبا ساده است، اما توجه به آن نیز ضروری است و در صورتی که مورد غفلت واقع شود، یخچال به کارکرد خود ادامه خواهد داد اما بصورت بسیار جدی می تواند بر روی عملکرد دستگاه و طول عمر مفید یخچال تاثیر بگذارد. بدیهی است که پس از مدتی، کمپرسور یا موتور یخچال نهایتا خواهد سوخت و هزینه گزاف خرید موتور جدید را برای شما به بار خواهد آورد.

بنابراین، در صورت تشخیص داغ شدن زیاد موتور یخچال، بلافاصله جهت عیب یابی و رفع مشکل یخچال فریزر خود اقدام کرده و با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید. معمولا داغ شدن موتور به کمپرسور، کندانسور و یا فن خنک کننده دستگاه مربوط می شود. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله علت داغ شدن موتور یخچال مراجعه کنید.

شاید یکی از مشکلات شما زمانی که یخچال فریزرتان با مشکل مواجه می شود، عدم دسترسی سریع به تعمیرکار یخچال فریزر باشد. در صورت تماس با ۵۴۵۸۴-۰۲۱، تکنسین های متخصص کاراباما در اولین فرصت عیب یابی یخچال فریزر شما را انجام داده و مشکلات آن را با بالاترین کیفیت برطرف خواهند نمود.
مشکل نهم: یخچال کار نمی کند

علت های ممکن:

یخچال در زمان دیفراست قرار دارد.
یک یا هر دو کنترلر، خاموش هستند.
برق یخچال وصل نیست.
فیوز پریده است.
دستگاه در حالت نمایشگاهی قرار دارد.

راهکارها:

تا اتمام کار دیفراست ۳۰ دقیقه صبر نمایید.
کنترل کننده ها را روی تنظیمات دما قرار دهید.
از وصل بودن صحیح دوشاخه برق مطمئن شوید.
فیوز را تعویض کنید.
یک بار یخچال را از برق کشیده و دوباره وصل نمایید.

مشکل دهم: یخچال لرزش دارد (لرزش یخچال)

علت های ممکن:

یخچال در زمان دیفراست قرار دارد.
یک یا هر دو کنترلر، خاموش هستند.
برق یخچال وصل نیست.
فیوز پریده است.
دستگاه در حالت نمایشگاهی قرار دارد.

لازم به ذکر است که لرزش کم، طبیعی است!…

راهکارها:

تا اتمام کار دیفراست ۳۰ دقیقه صبر نمایید.
کنترل کننده ها را روی تنظیمات دما قرار دهید.
از وصل بودن صحیح دوشاخه برق مطمئن شوید.
فیوز را تعویض کنید.
یک بار یخچال را از برق کشیده و دوباره وصل نمایید.

مشکل یازدهم: موتور یخچال مرتباً برای مدت طولانی روشن و خاموش می شود

مدل های جدید با توجه به فضای بیشتر و فریزرهای بزرگتر نیاز به زمان بیشتر برای عملکرد دارند. آن ها اغلب خاموش و روشن می شوند تا بتوانند دما را در حد مطلوب نگه دارند!

علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال:

وقتی برای اولین بار است که یخچال به برق وصل شده است.
اغلب زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی غذا به یخچال و یا فریزر اضافه‌ شده است.
درب یخچال و یا فریزر بازمانده است.
درب یخچال و یا فریزر به‌ طور متناوب باز شده است.
دما را روی سردترین حالت تنظیم کرده اید.

راهکارها:

۲۴ ساعت به یخچال فرصت دهید تا سرمای خود را کامل کند.
طبیعی است.
چک کنید ببینید که بسته ها باعث بازماندن درب نشده باشند.
طبیعی است.
کنترل کننده را چک کنید.

مشکل دوازدهم: برفک یا بلورهای یخ روی بسته فریزر شده، پدید آمده است

علت: درب فریزر باز مانده است.

راهکار: بررسی کنید که بسته ای یا چیزی مانع بسته شدن درب فریزر نشوند.
مشکل سیزدهم: یخساز یخچال اتوماتیک کار نمی کند

علت های ممکن:

کلید یخساز یخچال در حالت OFF است.
تأمین کننده آب خاموش و یا اتصال آن قطع است.
قسمت فریزر خیلی گرم است.
انباشته شدن قطعات یخ در مخزن یخ باعث مسدود شدن یخساز شده است.
قطعه‌ های یخ به یخساز چسبیده اند (چراغ سبز روی یخساز چشمک خواهد زد).

راهکارها:

آن را بر روی حالت ON قرار دهید.
قسمت اتصال آب را بررسی کنید.
برای کامل خنک شدن یخچال ۲۴ ساعت منتظر بمانید.
قطعه‌ های یخ را با دست میزان کنید.
یخساز را خاموش کنید. قطعات یخ را خارج کنید و یخساز را دوباره روشن کنید.

مطالب بیشتر در مورد مشکل عدم یخ سازی یخچال و نحوه برطرف کردن آن

مشکل چهاردهم: مکرراً صدای ویز ویز شنیده می شود

علت‌: یخساز دستگاه روشن است ولی آب دستگاه وصل نیست. تأمین کننده آب خاموش و یا اتصال آن قطع است.

راهکار: یخساز را خاموش نمایید، چون روشن ماندن یخساز بدون آب، به شیر برقی آسیب می رساند.
مشکل پانزدهم: قطعات یخ کوچک و پوک هستند

علت‌: فیلتر آب مسدود شده است.

راهکار: کارتریج فیلتر قبلی را با یک کارتریج جدید جایگزین نمایید.
مشکل شانزدهم: قطعات یخ، بو و مزه دارند

علت های ممکن:

مخزن یخ نیاز به تعمیر کردن دارد.
انتشار بوی غذا، به یخ بو و طعم می دهد.
داخل یخچال نیاز به تمیز کردن دارد.

راهکارها:

مخزن را خالی کنید و بشورید. قطعات کهنه یخ را دور بریزید.
غذاها را به‌ خوبی بسته بندی کنید.
یخچال را به‌ خوبی و با دقت تمیز کنید.

مشکل هفدهم: قطعات یخ به‌ کندی ساخته می شوند

علت های ممکن:

درب باز مانده است.
دما را به درستی تنظیم نکرده اید.

راهکارها:

چک کنید ببینید که بسته ها مانع بسته شدن درب نشوند.
تنظیم کننده را چک کنید.

مشکل هجدهم: قسمت یخ ریز یخچال کار نمی کند

علت های ممکن:

یخساز خاموش و یا آب دستگاه قطع است.
یک قطعه وارد راه خروج یخ شده و آن را مسدود کرده است.
قطعات یخ به بازوی حسگر چسبیده و یخ‌ زده اند.
انباشته شدن غیر عادی قطعات یخ در مخزن.
دیسپنسر قفل‌ شده است.

راهکارها:

آن ها را بررسی و وصل نمایید.
هر چیزی که ممکن است باعث این انسداد شده باشد را خارج کنید.
با دست آن را جدا کرده و دور بریزید.
ممکن است فریزر خیلی گرم باشد، آن را روی دمای سردتر تنظیم کنید.
دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL را فشار داده و ۳ ثانیه نگه دارد.

اگر مشکل یخچال شما با این موارد رفع نشد، همکاران ما نزدیکترین تعمیرکار حرفه ای به محل شما را جهت عیب یابی و رفع مشکل یخچال تان، در زمانی که خودتان تعیین می کنید به محل شما اعزام می کنند.
مشکل نوزدهم: آب، بو و طعم بد می دهد

علت‌ ممکن: از دیسپنسر آب برای مدت زیادی استفاده‌ نشده است.

راهکار: به‌ قدری از دیسپنسر آب بگیرید تا کاملاً آب مخزن عوض شود.
مشکل بیستم: یخچال بو می دهد

علت های ممکن:

بوی بد غذاها داخل یخچال پیچیده است.
داخل یخچال نیاز به تمیز کردن دارد.

راهکارها:

غذاهایی که بوی تند دارند را باید به خوبی بسته بندی نمود. یک بسته باز جوش شیرین داخل یخچال قرار دهید. هر سه ماه آن را عوض کنید.
یخچال را به‌ خوبی و با دقت تمیز کنید.

برای مطالعه جزئیات بیشتر حتما مقاله علت بوی بد یخچال و راه کار برطرف کردن آن را مطالع نمایید.
مشکل بیست و یکم: دیسپنسر آب نمی دهد ولی یخساز کار می کند

علت های ممکن:

آب ذخیره‌ شده یخ‌ بسته است.
دمای یخچال خیلی پایین است.

راهکارها:

با خدمات پس از فروش تماس بگیرید.
دما را روی درجه گرم تری قرار دهید.

مشکل بیست و دوم: دیسپنسر آب‌ کار نمی کند

علت های ممکن:

تغذیه‌ کننده آب خاموش است یا اتصالش قطع‌ شده است.
فیلتر آب مسدود شده است.
ممکن است هوا در سیستم آب گیر کرده است.
دیسپنسر قفل‌ شده است.

راهکارها:

اتصال آب را چک کنید.
کارتریج فیلتر آب را جایگزین کنید و یا فیلتر را برداشته و دریچه آن را مسدود نمایید.
برای حداقل دو دقیقه پدال دیسپنسر را فشار دهید.
دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL را فشار داده و ۳ ثانیه نگه‌ دارید.

مشکل بیست و سوم: آب از دیسپنسر فوران می کند

علت: به‌ تازگی فیلتر آب تعویض شده است.

راهکار: حدود ۳ دقیقه از دیسپنسر آب بگیرید (حدود یک و نیم گالن)
مشکل بیست و چهارم: ساید بای ساید نه آب می دهد و نه قطعات یخ تولید می کند

علت های ممکن:

شیر آب قطع‌ شده و یا مسیر ورود آب مسدود شده است.
فیلتر آب مسدود شده است.
دیسپنسر قفل‌ شده است.

راهکارها:

به لوله‌ کش زنگ بزنید.
کارتریج فیلتر آب را جایگزین کنید و یا فیلتر را برداشته و دریچه آن را مسدود کنید.
دکمه LOCK و یا LOCK CONTROL را فشار داده و ۳ ثانیه نگه‌ دارید.

مشکل بیست و پنجم: درب یخچال به خوبی بسته نمی شود

علت های ممکن:

واشر لولای درب تاب برداشته است.
درب یکی از قفسه‌ ها از جلو به درب یخچال فشار می‌آورد.

راهکارها:

از یک ژل شامل مواد نفتی روی واشر بمالید.
درب قفسه را یک پله بالا ببرید.

مشکل بیست و ششم: غذاها خنک نمی شوند

علت های ممکن:

بسته‌ بندی نامناسب.
وزن نادرست انتخاب شده است.
بسته ها حاوی مواد چربی‌ دار زیادی است.
از سینی خنک کننده استفاده نکرده اید.

راهکارها:

زمان را افزایش دهید یا بسته ها را دوباره در یک پلاستیک قرار دهید.
یک وزن بالاتر را انتخاب کنید.
یک وزن بالاتر را انتخاب کنید.
بسته ها را در سینی با فضای کافی بین بسته ها برای جریان بهینه هوا قرار دهید.

مشکل بیست و هفتم: فریزر و یا یخچال خیلی گرم هستند

علت های ممکن:

تنظیم کننده دما را روی دمای سرد تنظیم نکرده اید.
در هوای گرم به‌ دفعات درب را باز کرده اید.
درب باز مانده است.

راهکارها:

تنظیم کننده را چک کنید. دما را روی یک درجه سردتر قرار دهید.
تنظیم کننده دما را چک کنید.
بررسی کنید که بسته‌ ها مانع بسته شدن درب فریزر نشوند.

مشکل بیست و هشتم: دمای واقعی با دمای تنظیم‌ شده یکی نیست

علت های ممکن:

دستگاه تازه به برق‌ زده شده است.
درب یخچال، برای مدت زیادی باز بوده است.
غذاهای گرم به یخچال اضافه‌ شده است.
دستگاه در زمان دیفراست قرار دارد.

راهکار:

۲۴ ساعت به سیستم اجازه دهید تا تنظیم شود.
مشکل بیست و نهم: از کار افتادن سیستم دیفراست- یخچال فریزر برفک زدایی نمی کند

گاهی اوقات بنابر دلایلی یخچال فریزر شما یخ زدایی نمی کند و یا به عبارت دیگر برفک زدایی در یخچال اتفاق نمی افتد. ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا یخچال برفک ها و یخ ها را آب نمی کند؟ در این مواقع، مواردی که می بایست توسط تکنسین یخچال کنترل و بررسی شوند، به شرح زیر می باشند. ممکن است ایراد در کارکرد و یا خرابی کلی هر یک از این قعطات سبب شده باشد تا یخچال قادر به ذوب کردن برفک ها و یخ ها نباشد:

برد کنترل دیفراست:

این برد کنترلی وظیفه دارد تا یخچال را هر چند وقت یکبار وارد سیکل برفک زدایی یا یخزدایی نماید. در صورتی که برد دیفراست (برفک زدایی) دچار مشکل شود، یخ زدایی ممکن نخواهد بود.
پیش از آنکه این برد کنترلی را تعویض نمایید، بهتر است ابتدا هیتر دیفراست و ترموستات دیفراست را بررسی کنید. در صورتی که این قطعات به خوبی کار می کنند، احتمالا ایراد از برد کنترل دیفراست می باشد.

تایمر دیفراست:

تایمر دیفراست یا تایمر برفک زدا، وسیله ایست که در طی روز چندین بار فعال شده و هیتر دیفراست (برفک زدا) را روشن می کند تا برفک های موجود بر لوله های اواپراتور را آب کند. در صورت خرابی تایمر دیفراست، ممکن است وارد مرحله یخ زدایی نشود و یا سیگنالی به هیتر فرستاده نشود.

برای تشخیص خرابی تایمر دیفراست، به آرامی عقربه را بچرخانید تا وارد سیکل یخزدایی شود. در این حالت باید کمپرسور خاموش شده و هیتر دیفراست روشن شود. اگر سیگنالی از تایمر به هیتر منتقل نشود و یا پس از ۳۰ دقیقه از ورود یخچال به فاز یخزدایی از این مرحله بیرون بیاید، تایمر دیفراست معیوب بوده و می بایست تعویض گردد.

هیتر دیفراست:

هیتر دیفراست قطعه ایست که در طول روز چندین بار فعال شده و برفک ها یا یخ های بوجود آمده روی کویل های اواپراتور را ذوب می کند. در صورتی ک هیتر دچار ایراد شده باشد، ذوب شدن برفک ها انجام نشده و به مرور بر روی کویل های اواپراتور تجمیع می گردند. برای تشخیص خرابی هیتر باید به کمک یک مولتی متر وجود جریان در آن را بررسی کنید.

سنسور دیفراست به همراه فیوز:

سنسور دیفراست دمای اواپراتور را کنترل می کند. این سنسور دارای یک فیوز می باشد تا در صورت از کار افتادن سنسور پشتیبانی شود. اگر سنسور قادر به خاموش کردن هیتر نباشد، با پریدن فیوز هیتر خاموش میشود. در حالتی که فیوز سنسور دیفراست پریده باشد، سیستم برفک زدایی یخچال کار نخواهد کرد و در این صورت لازم است تا سنسور دیفراست تعویض گردد. تشخیص سلامت سنسور و فیوز به کمک مولتی متر ممکن است. در صورتی که جریان در هر یک از این دو قطعه وجود نداشته باشد، باید سنسور دیفراست را تعویض نمایید.

ترموستات دیفراست:

ترموستات دیفراست دمای کویل های اواپراتور را کنترل می نماید. زمانی که دمای کویل ها از یک مقدار تعیین شده پایین تر بیاید، کانتکت های ترموستات بسته شده و جریان را به هیتر دیفراست می فرستند. در صورت وجود ایراد در ترموستات، بسته شدن کنتاکت ها به مشکل خورده و لذا جریان به هیتر دیفراست منتقل نمی شود. به کمک مولتی متر می توان وجود جریان و سلامت ترموستات را نیز بررسی نمود.

برد کنترل اصلی:

برد کنترل اصلی وظیفه کنترل تمامی بخش های مختلف را برعهده دارد. این برد میزان برق و جریان را در بین تمامی بخش های مختلف از جمله سیستم برفک زدایی یخچال تنظیم می کند. در صورت معیوب بودن برد کنترل اصلی، ممکن است ولتاژ مناسب به سیستم دیفراست انتقال داده نشود. معمولا برد کنترل اصلی را اشتباها معیوب تشخیص می دهند، بنابراین پیش از آنکه به سراغ برد اصلی بروید، ابتدا تمامی قطعات دیگر را بررسی کنید.
مشکل سی اُم: قسمت فریزر سرد است اما قسمت یخچال گرم است

یکی از دلایلی که سبب می شود یخچال گرم بماند در حالی که فریزر سرد است، به جمع شدن برفک و یخ بر روی کویل های اواپراتور برمی گردد. در صورتی که به هر دلیلی هیتر دیفراست برفک های نشسته شده بر روی کویل های اواپراتور را ذوب نکنند، تجمع این برفک ها سبب پوشیده شدن کویل های اواپراتور شده و گردش جریان هوا را با مشکل مواجه می کنند. این موضوع می تواند در دفع حرارت گرفته شده از یخچال موثر بوده و سبب بالا رفتن دمای داخل یخچال و گرم شدن آن شود.

دومین دلیل بروز این مشکل به موتور فن اواپراتور مربوط می شود. این موتور هوای سرد را در داخل فریزر به گردش درآورده و سپس بر روی کویل های اواپراتور میفرستد. اگر موتور فن اواپراتور به خوبی کار نکند، فریزر یا یخچال در خنک شدن به مشکل برخواهند خورد. ابتدا سعی نمایید تا تیغه های فن را با دست بچرخانید و بررسی کنید که مقاومتی نداشته باشند. اگر سر و صدای عجیبی از موتور فن می شنوید، بهتر است آن را تعویض کنید. در صورتی که موتور به کلی کار نمی کند، به کمک مولتی متر جریان موجود در آن را بسنجید.

در برخی از یخچال فریزرها، خرابی یا ایراد در دمپر کنترل هوا موجب بروز این مشکل است. دمپر کنترل هوا میزان هوای ورودی به بخش یخچال را از هوای سرد بخش فریزر برعهده دارد. دمپر هوا را بررسی کنید تا گیر نکرده باشد.

قطعه دیگری که می تواند در گرم شدن یخچال موثر باشد، ترمیستور است. ترمیستور قطعه ایست که دمای داخل یخچال را ثبت نموده و به برد کنترل یخچال می فرستد. برد کنترلی بر اساس دمای خوانده شده، به کمپرسور و اواپراتور فرمان کارکردن و یا نکردن می دهد. بنابراین در صورت خرابی ترمیستور و خواندن دمای اشتباهی، ممکن است کمپرسور یا اواپراتور کار نکنند و یا همواره در حال کار باشند. به کمک مولتی کتر می توان ترمیستور را تست نمود.

علاوه بر موارد ذکر شده، قطعات دیگری نیز هستند که در بروز مشکل گرم بودن یخچال در حین سرد بودن فریزر، دخیل اند. از جمله:

برد کنترل دما: وظیفه این برد ارسال ولتاژ مناسب به کمپرسور و موتور فن است.
برد کنترل دیفراست: وظیفه این برد تعیین تعداد دفعاتی است که سیکل برفک زدایی اجرا شود تا برفک ها و یخ های موجود بر روی کویل های اواپراتور ذوب شوند. ایراد این برد موجب تجمیع برفک ها و درنتیجه گرم شدن دمای داخل یخچال می شود.
ترموستات دیفراست: این قطعه دمای کویل های اواپراتور را کنترل می نماید و سپس هیتر دیفراست را فعال می نماید. در صورت خرابی ترموستات دیفراست، هیتر دیفراست نیز امکان فعال شدن نخواهد داشت.
تایمر دیفراست: این قطعه با ارسال سیگنال به هیتر دیفراست سیکل برفک زدایی را فعال می نماید. در صورت خرابی آن، برفک ها بر روی کویل اواپراتور جمع شده و موجب بالا رفتن دمای یخچال می شود.
برد کنترل اصلی: برد کنترل اصلی وظیفه کنترل تقریبا تمامی بخش های یخچال را برعهده دارد. اما بهتر است پس از بررسی تمامی اجزا به سراغ آن رفت، زیرا احتمال خرابی آن کمتر است.

سایر موارد:

اشعه قرمز رنگ (نارنجی) در فریزر دیده می شود: المنت دیفراست روشن است. این امر طبیعی است!
روی یخچال نم و رطوبت تشکیل می شود: روی آن را خشک کنید. این امر در رطوبت بالا، طبیعی است!
آب روی کف آشپزخانه یا پایین یخچال می ریزد: قطعات یخ در کانال خروجی جمع شده و به هم چسبیده اند.
یخچال بوق می زند (آلارم می دهد): احتمالا درب باز است. آن را ببندید!
یخچال اصلاً خاموش نمی کند ولی دما مطلوب است: عمل دیفراست، کمپرسور را در طول باز بودن درب روشن نگه می دارد. این امر طبیعی است. بعد از اینکه درب یخچال ۲ ساعت بسته ماند خاموش می گردد.
گزینه Temp و Beverage انتخاب شده ولی کار نمی کنند: دمای یخچال روی درجه گرم قرار دارد. بعد از ۶ ماه کارکرد متوالی، گزینه Beverage Center خاموش می شود. به خاطر صرفه‌ جویی و حفظ انرژی، این امر طبیعی است.
چراغ داخلی روشن نمی شود: برق وارد آن نمی شود و یا لامپ سوخته است. فیوز و یا لامپ را عوض کنید.
حالت یخ CUBED انتخاب شده ولی یخ CRUSHED خارج می شود: آخرین تنظیم روی CRUSHED بوده است. مقداری یخ خرد شده از قبل در مخزن باقی مانده است. این امر طبیعی است!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “نحوه عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید و راه حل برطرف کردن آن

  1. مدیر گفت:

    مطلب مفیدی بود با تشکر

  2. مدیر گفت:

    با تشکر از حسن نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *